Problem badawczy

5/5 - (3 votes)

Napisała do mnie studentka:

Mam taki wymyślić.

Wiem od promotora, że najlepiej, gdyby podejmowany problem badawczy wynikał z potrzeb praktyki. Praktyka bowiem jest najczęściej punktem wyjścia poznania naukowego, ona jest także często weryfikatorem tego poznania. Dotyczy to również teorii, biorąc chociażby pod uwagę fakt, że nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria.

Problemy różnią się w zależności od obszaru zainteresowań ucznia, jego skupienia i przygotowania, więc nie można udzielić ogólnych porad. Dlatego ograniczę się do przykładu. Wybiorę temat gorący, dotychczas niezbadany, charakteryzujący się wyjątkową aktualnością i niewątpliwie powiązaniami politycznymi, ideologicznymi i praktycznymi; temat, który wielu tradycyjnych profesorów określiłoby jako „czysto dziennikarski”: niezależne stacje radiowe.[1]

Problem badawczy to kluczowy element pracy dyplomowej, który określa cel i zakres badań oraz stanowi podstawę do formułowania hipotez i celów badawczych.

Problem badawczy powinien być precyzyjnie określony i odpowiadać na pytanie „co chcemy dowiedzieć się przeprowadzając badanie?” lub „jakiego rodzaju zagadnienie chcemy zbadać?”.

Problem badawczy powinien być związany z aktualnymi i ważnymi dla dziedziny badań problemami, być istotny dla rozwoju nauki i praktyki oraz być rozwiązywalny w ramach pracy dyplomowej.

Przykład: Problem badawczy: Wpływ zmian klimatu na rozwój rolnictwa w Polsce.

Jest to konkretne i dobrze określone pytanie badawcze, które dotyczy aktualnego problemu, jakim jest wpływ zmian klimatu na rolnictwo i jest rozwiązywalne w ramach pracy dyplomowej.


[1] za Umberto Eco, każdy wie skąd

Dodaj komentarz