Jak znaleźć i wskazać obszar zainteresowań przy pisaniu pracy?

5/5 - (3 votes)

Istnieje kilka sposobów na znalezienie i wskazanie obszaru zainteresowań przy pisaniu pracy:

  1. Przegląd literatury: przeczytanie kilku kluczowych publikacji z dziedziny, w której chce się pisać pracę pozwoli na zrozumienie aktualnych trendów i problemów oraz poznanie potencjalnych obszarów do dalszych badań.
  2. Rozmowa z prowadzącym: rozmowa z opiekunem pracy pozwoli na uzyskanie wskazówek co do potencjalnych obszarów badań oraz pozwoli na uzyskanie informacji o aktualnych trendach i problemach w dziedzinie.
  3. Analiza potrzeb rynku: analiza potrzeb rynku pozwoli na znalezienie luk w dziedzinie, które mogą stanowić potencjalny obszar do badań.
  4. Własne zainteresowania: wykorzystanie własnych zainteresowań i pasji pozwoli na znalezienie obszaru, który będzie motywujący do pracy i pozwoli na lepsze zrozumienie problemu badawczego.
  5. Analiza danych: analiza dostępnych danych pozwoli na znalezienie potencjalnych obszarów do dalszych badań.

Dla części studentów określenie obszaru zainteresowań może być niezwykle proste i naturalne, gdyż jest wynikiem wcześniejszych badań i ciekawości naukowej, bądź wynikiem określonych działań związanych z zainteresowaniami naukowymi (udział w kole naukowym), uczestnictwem w konferencjach, publikacjach naukowych, doświadczeniem zawodowym itp. Jednak dla niektórych większym wyzwaniem jest zidentyfikowanie obszaru, w którym chcieliby napisać pracę licencjacką lub pracę magisterską.

Studenci, którzy nie znają lub nie są pewni przedmiotu, którym chcą się zająć w swojej pracy naukowej, powinni najpierw odpowiedzieć na następujące pytania:

1) Który z przedmiotów był dla Ciebie najbardziej interesujący na studiach?

2) Który problem na zajęciach był dla Ciebie interesujący i fascynujący?

3) Co chciałbyś o tym wiedzieć?

Zakładamy, że przynajmniej jeden z aktualnych przedmiotów wzbudził zaciekawienie studenta i potrafi on odpowiedzieć na wszystkie trzy z powyższych pytań. Oczywiście, jeśli jest kilka przedmiotów, którymi student jest zainteresowany, należy wybrać ten najbardziej interesujący. Gdyby jednak doszło do sytuacji, w której nie możemy sprecyzować przedmiotu, od którego chcielibyśmy rozpocząć działalność naukową, warto byłoby sprawdzić, czy wybrany przedmiot był prawidłowy.

Po wybraniu tematu, kolejnym krokiem w naszych działaniach powinny być badania bibliograficzne; przegląd literatury przedmiotu.

Dodaj komentarz