Standardy pracy dyplomowej

5/5 - (2 votes)

Główne zasady

Regulamin pracy dyplomowej został przyjęty przez Radę Wydziału jako obowiązujący.

Zasady pracy magisterskiej i egzaminu dyplomowego regulują rozdziały 7 i 8 Regulaminu studiów

Praca dyplomowa jest napisana jednostronnie czcionką Times New Roman w formacie A-4.

dla tekstu podstawowego stosuje się czcionkę o rozmiarze 12 punktów; Odstępy między wierszami 1,5 pkt, prawe marginesy oraz stopka i nagłówek 2,5 cm, lewe 3,5 cm; dwustronne uzasadnienie, w przypisach rozmiar czcionki 10 punktów, odstęp między wierszami 1, wyrównanie dwustronne.

Praca nie używa podkreślenia i tekstu. Dopuszczalne jest stosowanie kursywy lub pogrubionych liter.

Nie zastępuj nawiasów (…) liniami prostymi – ukośnikami /…/. Własne notatki, jeśli mają znaczenie dla pracy, takie jak własne lub inne tłumaczenie, należy napisać [tłum. autor; lub tłum. J.K. ].
Nawiasy i znaki interpunkcyjne należy pisać bez spacji, np. (jako przykład), formularz jest nieprawidłowy (jako przykład) lub (np.).

Podczas wpisywania skrótów przy pierwszym użyciu prosimy o skorzystanie z pełnego formularza i tylko w nawiasach w połączeniu z określeniem – np. Organizacja Narodów Zjednoczonych (dalej ONZ). Skrót nie używa już nawiasów w tekście pracy.

Strony w pracy są numerowane od pierwszej strony spisu treści. Układ jest wyśrodkowany, 12-punktowa czcionka z cyframi arabskimi wskazującymi numer strony. Strona tytułowa i deklaracja nie są numerowane.

Tekst pracy powinien być napisany w czasie przeszłym oraz w formie bezosobowej, np. Przeanalizowany, opisany, przedstawiony, ustalony itp. Praca nie powinna również używać żargonu, wyrażeń potocznych i dialektycznych. Wyjątkiem jest przytaczanie źródeł. Następnie w przypisie autora należy zaznaczyć, że cytowany tekst zachowuje gramatykę i pisownię oryginału, w tym ewentualne błędy ortograficzne, składniowe i interpunkcyjne.

Należy zachować proporcje objętościowe między rozdziałami, które nie mogą być mniejsze niż trzy. Każdy z nich powinien zaczynać się na nieparzystej stronie zlecenia.

Tekst pracy dyplomowej musi być spójny merytorycznie. Następujące kwestie lub wątki powinny być ze sobą wyraźnie powiązane. Musi istnieć między nimi istotny związek.

Późniejsze zagadnienia, przykłady itp. Opisane w pracy (rozdziały, podrozdziały) należy oddzielić od siebie. Rozpocznij nową historię od nowego akapitu. Akapit należy rozpoczynać jednolitym wcięciem w całej pracy (zalecane 1,5 cm).

Praca powinna być tak skonstruowana, aby na końcu wiersza (wierszy tekstu) nie było pojedynczych znaków, takich jak: i, a, z, o. Unikaj też pozostawiania podwójnych znaków na końcu linii, np. Np. Pt., Św. , Ul. ., im, s. Na przykład Akademia im. Jana Długosza – cała nazwa musi znajdować się w jednej linii, podobnie jak ul. Mickiewicza.

Tytułów naukowych przypisanych do nazwisk nie można rozdzielać wierszami, np. zwrot: prof. Dr Jan Kowalski musi być w jednej linii. Podobna zasada dotyczy imion świętych, na przykład św. Tomasz z Akwinu musi być również w jednym wersie. Tę samą zasadę należy stosować w ewidencji stopni temperatur, zapisach geograficznych, stosowaniu terminów paragrafowych, przepisach prawnych, np. 5oC, 7oB, 5, 30%, Dz. U. nr. Itd. W przypadku innych wpisów szczegółowych należy przestrzegać zasad ortografii polskiej z aktualnego słownika ortograficznego.

Wbrew zasadzie pozostawienie inicjałów lub inicjałów nazwisk autorów cytowanych na końcu linii, np. J.Kowalski musi być w jednej linii, tak jak J.K.P. Zielińskiego.

W pracy licencjackiej lub magisterskiej należy przyjąć, że w jednym akapicie słowa na końcu linii można podzielić na nie więcej niż trzy do czterech wierszy. Należy pamiętać, że nazwiska i skojarzenia słów nie powinny być dzielone. Jeżeli następuje automatyczny podział wynikający z ułożenia tekstu, to w kolejnym wersecie drugą lub kolejną część relacji należy poprzedzić myślnikiem, np. Wyrażenie cywilnoprawne powinno mieć taką notację cywilnoprawną w kolejnym wersecie.

Zgodnie z ogólnymi zasadami przyjętymi na uczelni w każdym przypadku używana jest pełna nazwa miejscowości, np. Gorzów Wielkopolski, zapis Gorzów Wlkp. Jest niepoprawny, podobnie jak inne podobne. Obowiązuje podobna zasada w stosowaniu nazw geograficznych, takich jak Ziemia Gorzowska, Ziemia Lubuska itp.

Zapisy z cytowanych źródeł, aktów prawnych i innych cytatów powinny mieć formę np .:… zgodnie z żądaniem ustawodawcy norma przewiduje: „Za przestępstwo…… itd.” Albo… „Za przestępstwo…”.

Dodaj komentarz