Koncepcja badań

5/5 - (4 votes)

Koncepcja badań to plan działania, który określa jak przeprowadzone zostaną badania, jakie metody i narzędzia zostaną wykorzystane, a także jakie cele chcemy osiągnąć. Koncepcja badań jest jednym z elementów pracy dyplomowej i powinna być przedstawiona w rozdziale metodologicznym.

Koncepcja badań obejmuje następujące elementy:

  1. Cel i zakres badań: wyjaśnienie celu i zakresu badań, które chcemy przeprowadzić oraz ich związek z problemem badawczym.
  2. Hipotezy: określenie hipotez, które chcemy sprawdzić lub potwierdzić w trakcie badań.
  3. Metody i narzędzia badawcze: opis metod i narzędzi, które zostaną wykorzystane do zebrania i analizy danych, takie jak wywiad, ankieta, eksperyment itp.
  4. Planowanie badań: opis planu badań, w tym harmonogramu, który obejmuje poszczególne etapy badań oraz terminy ich realizacji.
  5. Analiza danych: opis metod i narzędzi, które zostaną wykorzystane do analizy zebranych danych oraz sposób interpretacji wyników badań.
  6. Ochrona danych i etyka badań: opis zasad dotyczących ochrony danych i etyki badań, w tym zasad przeprowadzania badań z udziałem osób, zgodności z prawem i zasadami etycznymi.
  7. Warunki przeprowadzenia badań: opis warunków, w jakich przeprowadzone zostaną badania, w tym środowiska, w którym będą przeprowadzane, grupy badawczej itp.

Koncepcja badań jest ważnym elementem pracy dyplomowej, ponieważ pozwala na zaplanowanie i przeprowadzenie badań zgodnie z założeniami metodologicznymi, co przyczynia się do uzyskania wiarygodnych i miarodajnych wyników.

Koncepcja badań powinna składać się z następujących elementów:

1. Sytuacja problemowa – uzasadnienie wyboru problemu badawczego (tematu pracy).
2. Przedmiot badań.
3. Ogólny problem badawczy i problemy szczegółowe.
4. Cel badań;
5. Teren badań, charakter  i liczebność próby;
6. Metody, techniki i narzędzia badawcze.
7. Plan pracy (spis treści).
8. Harmonogram badań.
9. Bibliografia.

Taka koncepcja może nie pasować do każdego rodzaju badań. Generalnie chodzi o badania społeczne. Piszę tak na wszelki wypadek, żeby nie było nieporozumień.

W koncepcji pracy można również podać motywy i powody podjęcia określonego tematu.

Oczywiście rozumowanie ma charakter naukowy, ponieważ niewłaściwe jest odwoływanie się do szczęścia, konieczności ukończenia studiów, nacisków rodzinnych, obiecanej nagrody itp., które są równie ważne.

Przyczyny obiektywne wiążą się z koniecznością „uzupełniania” dotychczasowych badań, chęcią odpowiedzi na ważne pytania naukowe. Z kolei powody subiektywne są ściśle związane z konstytucją autora dzieła. Są to przede wszystkim jego szczególne zainteresowania, które chciałby dalej rozwijać pisząc pracę dyplomową, przy czym temat pracy może być powiązany z obecnym lub przyszłym zawodem studenta, a tym samym praca magisterska będzie w przyszłości pełnić funkcje praktyczne (wartość pragmatyczna).

Dodaj komentarz